Fact Sheet
Earning MoneySaving Money is EasySmart SpendingBorrowing BucksFun & GamesWhat is a Credit Union Home Page
 

Let's Practice Shopping

One cheeseburger costs $3.11. How much would you have to spend to feed a bus of 23 kids, assuming each kid ate one cheeseburger?

Click here for the answer.

After buying some ice cream for $4.75, Lars has $3.25 left. How much money did he start with?

Click here for the answer.

Betty gave $5.25 to Al. If Betty started out with $6.50, how much does she have left?

Click here for the answer.

Privacy & Internet Security Resources for Parents & Teachers About This Site